Bulimia Nervoza (Kusma Hastalığı) Nedir?

Bulimia Nervoza aslında kusma hastalığı olarak bilinen, zaman zaman aşırı yemek yeme dönemleri şeklinde ilerleyen, beden ağırlığının aşırı kontrol edilmesi ve bu sebeple de yiyeceklerin kilo aldırıcı etkilerini en aza indirmek için çaba harcanmasıyla ilgili bir sendromdur. Aynı zamanda Bulimia Nervoza, sürekli olarak diyet ve bununla birlikte egzersiz yapılmasına rağmen normal kilonun üstünde veya altında olma durumudur. Genellikle 15 yaş ve üzerinde yani adolesan dönemde görülmekle birlikte kadınlarda görülme oranı %90 dır.

Bulimia Nervozalı kişiler, kilo almaktan aşırı çekinirler .Ve yemek yeme alışkanlıklarının aşırıya kaçtığı durumları herkesten gizli tutarlar. 2 saat içinde bolca tükettikleri kalorili yiyecekleri vücutlarından uzun süre oruç tutarak, diyet ve aşırı egzersiz yaparak, ilaç yoluyla ya da kusarak atmaya çalışırlar. Aşırı yemek yeme davranışı sonrasında kişide pişmanlık, tiksinme, kilo alma endişesi, sinirlilik, huzursuzluk, yalnızlık gibi durumlar meydana gelir. Bu hastalıkta, stres çok önemli bir yer oynar.

Bulimia Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Kısa sürede hızlı ve aşırı miktarda besin tüketimi

Gizlice yeme

Yediklerini çıkarma

Depresyon

Kalp atışlarında düzensizlik

Sinirlilik hali, agresif tepkiler gösterme

Kötü madde kullanımı

Kiloda ani bir artma ya da azalma

İntihar düşüncesi ve eğilimi

Aşırı egzersiz

Çok yediği bir günün ertesi günü hiç yemek yememe

Çok yediğinde kusacak ortam bulamadığında aşırı sinirlilik hali.

Bulimia Nervoza Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bulimia Nervozalı bir kişiye, ayakta ya da bireysel terapi şeklinde bir tedavi uygulanabilir. Eğer hastalık ileri düzeye kadar gelmişse ve kontrolden çıkmışsa, terapist ile birlikte bir beslenme uzmanının tedavi sürecinde birlikte ilerlemeleri çok daha faydalı olacaktır.

Tedavi sürecindeki asıl amaç, hastaların yemek yeme davranışlarının ağır yapılmasını ve çok fazla aç kalınmaması adına düzenli beslenme alışkanlıklarının sağlanmasıdır. Eğer gerek duyulursa ilaç uygulamasına da başlanabilir. Bu tür hastalara terapi dışında, özellikle aile ve yakın çevrenin desteği de çok önemlidir.

Bulimia Nervozanın Olası Sonuçları Nelerdir?

Kalp yetmezliği, aritmi

Dişlerde aşınma ve çürük

Reflü

Polikistik Over Sendromu

Yemek borusunda enflamasyon

Laksatif bağımlılığı

Peptik ülserler ve pankreatit

Potansiyel olarak ölüm bile görülebilir.

Öğr.Dyt.Özge TOKCAEL
No Comments Yet

Leave a Reply