Botoks Hakkında Bilinen Yanlışlar

Günümüz kadınlarının çokça tercih ettiği bir işlemdir. Genel olarak yılların yüzde bıraktığı etkileri ortadan kaldırmak nedeni ile kullanılır. Sadece güzellik alanında değil terleme yada migren rahatsızlıkları noktasında da botokstan yararlanılır. Ancak botoks kötü bir şöhrete sahiptir. Çünkü çıktığı ilk yıllarda yanlış kullanımlar nedeni ile genel olarak geride kötü izlenimler bıraktı. Aşırı dozda kullanımlar nedeni ile ifadesiz suratlar meydana geldi. Maskeyi andıran yüzler oluştu. Özetle bu uygulama akıllarda yapay bir ifadeyi çağrıştırmaya başladı. Ancak ilerleyen süreçte bilinçlenilmesi ile daha tecrübeli işlemler ortaya çıktı. Hatta şimdilerde genellikle yüzlerde botoks işlemenin olup olmadığı dahi tartışılır haldedir.

Günümüzde özellikle kadınlar tarafından vazgeçilmez bir uygulama haline geldi. Yaşlanma bulgularını ortadan kaldırması ile popüler durumdadır. Doğru uygulamaların artması ile aslında ifadesizliğe neden olmadığını netlik kazandı. Yüzdeki kusurları ustaca gizlemekten başka bir etkisi yoktur. Kadın sağlığı ekibi olarak botoks hakkında bilinen yanlışları derledik.

Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Botoksun ilk olarak donuk bir ifadeye neden olduğu konuşulur. Fakat uygulamanın doğru dozlarda gerçekleşmesi sayesinde doğallıktan yana bir şey kaybedilmez. Bu nedenle donukluğa, yüzde ifadesizliğe neden olmayacaktır.

Botoksun yılan zehri olduğuna dair söylentiler çıkmış durumdadır. Ancak bunun bir doğruluk payı yoktur. Botoks ne zehir ne de yılan zehri barındırır. Botoksun içerisinde ‘Botilinium Toksin’ bulunur. Bu madde sayesinde kaslar zayıflar. Botoks bir ilaçtır.

Botoks anında etki eder bilgisi de yanlıştır. Yapıldığı an direkt olarak etki etmez. İlk etkiler 3. yada 4. gün görülür. Esas etki ise 2. hafta ile ortaya çıkacaktır. 

Bir kere uygulandıktan sonra ömür boyunca uygulanması gerektiği bilinir. Ancak bu doğru değildir. Sonucun beğenilmediği durumlarda bir daha yaptırmak zorunluluğu yoktur. Botoksun etkisi yaklaşık 5 ay sonunda azalır. Bu süreç sonrasında yeniden yaptırmak gerekli değildir. Eski hale dönüş gerçekleşir. Ancak eski halden daha kötü olma durumu söz konusu değildir.

Botoks ile aynı etkiye sahip kremlerin olduğu yanlış bir bilgidir. Hiçbir ürün botoksun oluşturduğu etkiye sahip değildir. Kasın hareketini bloke edebilen tek şey botokstur. Kremler bu özelliğe sahip değildir.

No Comments Yet

Leave a Reply