Bebeklerin Uyku Düzeninde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler için ilk aydan itibaren uyku çok önemli bir yer teşkil eder. Zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirirler. Çünkü en az yemek yemek kadar uykuya da ihtiyaçları vardır. 

Bebekler için uyku bu kadar önemliyken mutlaka verimli bir uyku almış olması önemlidir. Bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Yapılmaması gereken hatalar söz konusudur. Bebeğin verimli bir uyku çekmesi bebek kadar ebeveyn için de oldukça memnun edici sonuçlar doğuracaktır. Bebekler mutlaka sağlıklı bir uyku çekmelidir. Böylelikle kendileri de çok daha sağlıklı ve mutlu olacaktır. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için bebeklerin uyku düzeninde dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

Bebekken alışkanlık haline getirilen uyku düzeni sonraki yaşlarda da büyük önem taşıyacaktır. Bilinen bazı yanlışlar mevcuttur. Mutlaka ebeveyn bu konu hakkında yeterli araştırmayı yapmalıdır. Esasen uyku düzeni ve eğitimi gerçekten önemli bir ayrıntıdır. Bebeğin sonraki yaşlarında onu etkileyebilecek bir travma dahi yaratılabilir. Yada ileride uykusuz kalmasının nedeni bebeklik dönemine dayanabilir.

Bebekler Erken Uyumalıdır!

Bebeği geç yatırıp geç uyanmasını beklemek yapılan büyük hatalardan biridir. Bebek yeterli enerjiyi kazanamaması sebebiyle yorgun olup ekstra agresif bir hal alacaktır. Geç yatırmak aslında erken kalkmasının nedenidir. Uykusu gelen bebek mutlaka yatırılmalıdır. Biraz daha ayakta tutma çabası bebeğe zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Özellikle 0-5 yaş aralığında olan bebekler için 21.00 saatinden önce uyku şarttır. Kesinlikle bahsi edilen saatten sonraya kalınmamalıdır. Bebek daha agresif olacağı gibi uykusuz kalacaktır. Ayrıca gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Bebekler doğaları gereği erken yatıp erken kalkmalıdır. Bu durum olması gereken bir süreçtir. 

Bağımlılık Oluşturacak Eylemlerden Kaçınılmalıdır!

Bazı durumlarda ebeveynlerin kolayına gelen ve bebeğin de sevdiği emerek yada sallayarak uyuma şekli aslında oldukça yanlıştır. İlk zamanlar kolaylık sağlayan bu eylemler sonrasında ebeveyn için çile haline gelecektir. Bebekler bu eylemlere kolaylıkla bağlanacaktır. Üstelik kopmaları hiç kolay olmayacaktır. Emerek uyumayı yada sallanarak uyumayı bağımlılık haline getireceklerdir. Bu nedenle ebeveyn mümkün olduğunca bebeğin kendi hali içerisinde uyumasına izin vermelidir. Bu alışkanlıkların kazanılması engellenmelidir. Mutlaka bebek ebeveynin kokusunu almalıdır. Yada gerektiğinde sarılmalı varlığınız hissedilmelidir. Ancak bunu bağımlılık dozunda tutmamak gerekir. Kısa bir sarılmanın ardından eski pozisyona geri dönülmelidir.

Sessizliğe İhtiyaçları Var!

Aynı yetişkin bireyler gibi onlar da sessizliğe ihtiyaç duyarlar. Ses ile uyutup sese alışsın mantığı yanlıştır. Yetişkinler bu hususta kendini düşünmeden önce bebeğe öncelik vermelidir. Mutlaka bebeğe sessiz bir ortam hazırlanması gereklidir.

 

No Comments Yet

Leave a Reply