Bebeğin Zeka Gelişimini Hızlandıracak Öneriler

Her ebeveyn çocuklarının iyi bir şekilde büyümesini dolayısıyla zeka gelişiminin güzel ilerlemesini ister. Özellikle anne ve babalar için çocukların zeka gelişimlerini arttırmak mühimdir. Bahsi edilen gelişim için çok erken bir süreçte işe koyulmalıdır. Bebek henüz anne karnındayken zeka gelişimi başlamış durumdadır. Bu nedenle hamile anne adayı bebeğin zekası için bazı ayrıntılara dikkat etmek durumundadır. Zeka gelişimi için bebeklere çok erken yaşta yön verilmesinde fayda vardır. Anne karnında dahi bu süreç işlemeye başlayacaktır. Bebekler özellikle 0-2 yaş aralığında bir sünger gibi her davranışı emecektir. Bu durum ise doğru orantılı olarak zekayı etkileyecektir. Anne ve babanın bebeği nasıl yönlendirdiği, nelere dikkat ettiği yada nasıl davrandığı büyük önem taşır. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli ebeveynler için bebeklerin zeka gelişimini olumlu yönde etkileyecek önerileri derledik.

 

 

Hamilelikte Dikkatli Beslenin

Öncelikle bebeğin zeka gelişimi anne karnında başlar. Bu nedenle zeka gelişimi arttırılmak isteniyorsa henüz hamileyken işe koyulmakta fayda vardır. Çok erken değil mi? yada bebeği nasıl etkileyebilir? şeklindeki endişelere yer vermemek gereklidir. Hayır erken değildir Aksine bebek anne karnında zeka gelişimi noktasında oldukça hızlıdır. Bu sebeple anne adayının seçtiği yollar bebeği doğrudan etkileyecektir. Hamile bir anne adayı mutlaka beslenmesine dikkat etmelidir. Örnek olarak ceviz, zeka gelişimi noktasında bebeğe müthiş yardımcı olacak bir besindir. Her anne adayı gün içerisinde ceviz tüketmeyi unutmamalıdır. Bebeğin zeka gelişimi zaten anne karnında yeterince hızlıyken ceviz takviyesi işleri çok daha kolaylaştıracaktır.

Anne adayı bebeğine bahsi edilen gelişim konusunda yardımcı olmalıdır. Doğru ve düzenli beslenmek mühimdir. Folik asit takviyesi atlanmaması gereken bir husustur. Omega eksikliği var is bir doktor takviyesi ile giderilmelidir. Kesinlikle alkol ve sigara kullanımından uzak durulmalıdır. Bu kötü alışkanlıklar bebeğin zekasını olumsuz yönde etkileyecektir. Hamilelik sürecinde anne bebeği ile bolca konuşmalıdır. Birlikte müzik dinlemek dahi bebeğin zeka gelişimine katkı sağlayacaktır. Stresten elden geldiğince uzak durmak faydalı olacaktır.

 

 

Bebeğin İyi Bir Uyku Çektiğinden Emin Olun

Bebeklerin en az beslenmeye ihtiyaçları olduğu kadar uykuya da ihtiyaçları vardır. Bu nedenle doğru ve düzenli bir uyku çekmek bebeği olumlu yönde etkileyecektir. Uyku zeka gelişimini arttıran faktörler arasındadır. Mümkün olduğunca düzenli bir uyku çekmekte fayda vardır. Bebeğe uyku konusunda bir düzen oluşturmak onun için yapılabilecek önemli büyük bir iyiliktir.

 

Televizyondan Uzak Tutun!

Mümkün olduğunda bebeklerin televizyon yada telefonlardan uzak tutmaya çalışın. Teknolojinin içerisine doğan bebekleri bu konudan uzak tutmak ekstra bir uğraş istiyor. Ancak teknolojiden uzak olan bebeğin hayal gücü daha berrak olacaktır. Zeka gelişimi çok daha iyi bir yönde ilerleyecektir. 0-2 yaş aralığında bebeğin davranışları beyine kodlanır. Yanlış görüntüler bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle olabildiğince televizyon, telefondan uzak tutulmalıdır. Beyin gelişiminin büyük oranı 0-2 yaş aralığında tamamlanıyor. Mümkün olduğunca bebeğin beyni daha berrak kalmalı ve teknolojiden uzak durmalıdır.

 

 

Çocuğunuza Destek Verin

Bebeğin ne istediğine iyi dikkat edin. Verdiği tepkileri göz ardı etmeyin. Eğer tek başına yemek yeme eylemi gösteriyor ise bunun önüne geçmeyerek destek olun. Bu gibi davranışlar bebeğin zeka gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Zeka gelişimini destekleyen oyun yada oyuncaklara eğilim verin. Herhangi bir oyuncak almak yerine eğlenebileceği ama aynı zamanda zeka gelişimini de destekleyenleri tercih edin. Yaşlarının küçük olduğu düşünülerek kitaplardan uzak tutmamak gerekir. Kitaplar ile ne kadar erken tanışırlarsa o kadar aşinalık kazanırlar. Mutlaka kitap konusunda bebek desteklenmeli ancak zorlanmamalıdır.

 

 

Emzirmeye Gayret Edin

Anne sütünün saymakla bitmeyecek faydaları vardır. Elden geliyor ise mutlaka bebek emzirilmelidir. Emzirilen bebek anne sütü ile birlikte zeka gelişimini arttıracaktır. Süt gelmiyor ise bunu telafi edecek besinler tercih edilmelidir. Sütün geldiği takdirde her anne bebeğini emzirebildiği kadar emzirmelidir.

No Comments Yet

Leave a Reply