Başarılı Çocuklar Yetiştirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Çocukların başarılı bir birey olarak yetişebilmeleri için ilk adım ebeveyn davranışlarıdır. Ebeveynlerin kendi tutundukları tavırlar oldukça önemlidir. Çocuklara yüklenen sorumluluklar ve yetiştirilme şekli başarıyı beraberinde getirecektir. Bu nedenle ebeveynlerin tercihleri oldukça önem taşır. Yanlış davranışlara yönelinmesi durumunda negatif sonuçlar ortaya çıkabilir. Takınılan tutum genel olarak çocukların gelecekleri ile doğru orantılıdır.

Başarıyı beraberinde getiren birtakım davranış biçimleri vardır. Ebeveynlere düşen en önemli görev gerekli tavrı takınmak olacaktır. Çocuk yaşta öğrenilenler gelecekte büyük oranda başarılı bir birey olmalarına katkı sağlayacaktır. Bahsi edilen davranışların bir alışkanlık haline döndürülmesi büyük önem taşır. Zorundalık olmaktan çıkarılıp hayatın bir parçası haline getirmek isabetli bir karar olacaktır.

Ebeveyn Başarılı Çocuk Yetiştirmek İçin Ne Yapmalıdır?

Çocukla birlikte gerçekçi ve yüksek beklentiler kurmak başarıya açılan önemli bir adımdır. Beklentilerin ütopik olmamasına dikkat edilmelidir. Çocuğun rahatça erişebileceği hedeflerden bir tık fazlası düşünülmelidir. Ancak beklentide aşırıya kaçılması doğru olmayacaktır. Bu nedenle kararında bir beklenti hedeflenmesi en doğrusudur. Özellikle eğitim konusunda gerçekçi ve yüksek hedeflerin konulması başarıyı yakalamak için önemlidir. 

Başarısızlığa uğrayan bir çocuğun yıkılmasına izin verilmemelidir. Çocuklara, başarısızlığın başarının bir parçası olduğu mutlaka anlatılmalıdır. Başarısızlığa tahammül edebilen ancak denemeye devam eden çocuk için başarı kaçınılmaz olacaktır. Başarısızlıkla öğrenilenler daha etkili bir ders niteliğindedir. Ebeveynin bu konuda bilinçli olması mühimdir. Başarısızlığı doğru bir şekilde değerlendirmek ve çocuğu yönlendirmek ebeveynin en önemli görevleri arasındadır. İlk olarak ebeveyn başarısızlığa göğüs germelidir. Çocuk bu konuda kesinlikle strese sokulmamalıdır. Çocuk başarısızlığı olgunca karşılayıp hatalarından ders alarak yoluna devam etmelidir.

Ebeveynin diğer bir önemli yükümlülüğü ise çocuğa düzenli sorumluluklar yüklemektir. Yaş aralığına göre ve çocuğun yapabilme kapasitesine bağlı olarak sorumluluklar verilmelidir. Mutlaka yaş aralığına göre değişme şartı ile basit yada zor sorumluluklar yüklenmelidir. Verilen bu sorumlulukların ise düzenli olarak devamı sağlanmalıdır. Sorumluluk sayesinde çocuk kendi ayakları üzerinde durabilecektir. Ayrıca kendine özgüveni gelişecektir. Çocuklara sorumluluk verilmesi ile birlikte yetenek kabiliyetleri artacak, empati kurma özellikleri gelişecektir. 

Çocuklara öfkeyi yönetebilme ve isteklerini erteleyebilme hususlarında eğitim verilmelidir. Ebeveyn çocuğun eğilimine göre mutlaka öfkesini kontrol etmeyi yada isteklerini erteleyebilmeyi öğretmelidir.

Çocuğun sosyal çevresinin geliştirilmesi ve yaşıtları ile daha fazla iletişime geçmesi gelecek için önemli bir adımdır. Sosyalleşen çocuk gelecek için daha emin adımlar atmış olacaktır.

Ebeveyn kararlı olmalı seçtiği yöntemlerin arkasında durmalıdır. Çocuk kararsızlık sezer ise otorite kaybolabilir. Çocuğun başarılı bir birey olarak yetiştirilmesi için ise otorite gereklidir. 

Ebeveynle yeterli ve verimli vakit geçirmek çocuk için en önemli başarı anahtarıdır. Çocuklar ebeveynleri ile geçirdikleri zaman diliminde çok şey öğrenirler. Çok daha fazla hevesli olacaklardır. Hem sosyal hem de fiziksel açıdan kendilerini tam anlamı ile o ana odaklayabilirler. Bu nedenle çocuğa doğru mesajları vermek adına güzel bir zamanlamadır. Başarının en önemli adımlarından biri ise sevgidir. Çocuklar ebeveynleri ile özel olarak geçirdikleri bu süreçte sevgiyi bolca hissedeceklerdir. Böylelikle daha başarılı ve sağlıklı bireyler yetişecektir.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.