Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

Bazı nedenlerden dolayı oluşan batıklar her kadını rahatsız eden bir problemdir. Yanlış ağda, jilet yada epilatör kullanımı gibi nedenlerden dolayı batıkların oluşması büyük olasılıktır.

Ağda. jilet yada epilatör kullanımından vazgeçmek ise pek mümkündür değildir. Oluşacak batıkların önüne geçmek de oldukça zordur. Bu nedenle meydana gelen batık lekelerinin giderilebilmesi için bazı yöntemlere başvurmak gerekir. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için batık lekelerine iyi gelen çareleri derledik.

LİMON

Batık lekelerinden şikayetçi iseniz mutlaka limon yöntemine başvurmalısınız. 1 çay bardağı limon suyu ve 1 çay bardağı soda ile istediğiniz çözüme kavuşacaksınız. Limon suyunu ve sodayı bir kasede karıştırın. Batık lekesinin olduğu bölgelere sürün.

Limon bu hususta oldukça etkili bir yöntemdir. Asitli yapısı sayesinde lekelerin çözünmesine yardımcı olacaktır. Limon yöntemini uygulamanızda fayda vardır. Ancak düzenli olarak sürdürmek önemli bir ayrıntıdır.

KARBONAT

2 ile 3 yemek kaşığı kadar yoğurdu bir kaseye koyun. Ardından 1 yemek kaşığı karbonatı kaba ekleyin. Birbirleri ile iyice harmanlanmasını sağlayın. Elde edilen karışım sorunlu bölgeye masaj yaparak sürülmelidir. Sonrasında ise 30 dakika kadar beklemek gerekir. Süre dolduktan sonra ise ılık bir su yardımı ile bölge durulanmalıdır. Batık lekeleri etkisini kaybedene kadar devam ettirmek gerekir.

ASPİRİN

1,5 bardak suyu bir kabın içerisine alın. Ve sonrasında kaba 5 tane aspirin ekleyin. Karışımın birbirlerine harmanlanmasını sağlayın. Elde edilen karışım batık lekelerinin kaybolmasında etkili olacaktır. Ancak karışım etkisini gösterene kadar devam etmekte fayda vardır.

ŞEKER

Şeker ile limon suyunu karıştırarak bir peeling elde edebilirsiniz. Bu karışım sayesinde limonun batık lekelerini yok etme gücünden faydalanırken şekerin peeling özelliğini kullanmış olacaksınız. Bacaktaki ölü deriler temizlenirken batık lekeleri zamanla yok olacaktır. Yapılan karışım haftada 2 yada 3 kez bacaklara sürülmelidir.

YAĞLAR

Oluşmuş olan batık lekeleri ile savaşmak mümkündür. Ancak batık lekelerini henüz oluşmadan durdurabilmek çok daha doğrudur. Lekelerin oluşumunu önlemek yada oluşmuş lekelerin yok olmasını sağlamak için doğal yağlardan yararlanın. Hint yağı, badem yağı ve susam yağı bu problemin üstesinden gelecek yağ çeşitlerindendir. Bahsi edilen yağlar aynı zamanda cildi de nemlendirecektir.

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply