Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne sütü bir bebek için ilk 6 ay en önemli hatta tek önemli besin kaynağıdır. Henüz anneliği ilk kez deneyimleyen tecrübesiz anneler süt konusunda genel olarak endişe duyarlar. ‘Sütüm geliyor mu?’, ‘Sütüm bebeğime yetiyor mu?’ gibi sorular ile kendilerini sorgularlar. Genel olarak bilinmesi gerekiyor ki, beslenmesine dikkat edebilen her anne adayı süt konusunda sıkıntı yaşamayacaktır. Bu noktada esas olan annenin stresten uzak kalarak doğru beslenmesi olmalıdır.

Anne sütünün arttırılabileceği gibi sütün azalmasına neden olacak faktörlerde mevcuttur. Anne sütünün mucizevi faydaları olduğu için oldukça önemlidir. Ve her anne emzirmenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Bu sebeple anne sütü üzerine çok daha fazla titrerler. Ancak bu konuda çok fazla evham yapmak da doğru değildir.

Sürecin akışı ile birlikte ve beslenme noktasına da dikkat ederek doğal olarak süt kendiliğinden gelecektir. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için anne sütünü etkileyen faktörleri derledik.

Anne Sütünü Arttıran Etkenler

Öncelikle en önemli olan madde bol su içmektir. Kesinlikle sütün fazla gelmesini büyük oranda tetikleyen etmen su içmekten geçer. Her gün 2 ile 3 litre arasında su içmek gereklidir. Komposto, ayran yada maden suyu gibi içeceklerle de sıvı takviyesi yapılabilir.

Mutlaka düzenli beslenmek atlanılmaması gereken bir konudur. Süt beslenme ile doğru orantılı bir şekilde artacaktır. Annenin ne yediği ne içtiği oldukça önemlidir. Mevsimin meyve ve sebzelerin tüketimi oldukça mühimdir. Özellikle en çok süt getiren besinler: dereotu, semizotu, ıspanak ve maruldur. Bu besinler su oranı açısından da oldukça besleyicidir. Özellikle az evvel bahsettiğimiz besinlerin içeriği de oldukça zengindir. A vitamini, demir, kalsiyum ve folat’ı içerisinde barındırırlar.

Tahin de anne sütünü arttıran besinler arasındadır. Her gün 1 çorba kaşığı kadar tüketerek sütün artmasına yardımcı olabilirsiniz. Tahin helvası şeklinde yada pekmezle karıştırarak da tüketilebilir.

Emziren anneler özellikle yeni yapılan doğumdan sonra oldukça enerjiye ihtiyaç duyarlar. Size emzirmekte bir o kadar enerji harcatır. Enerji ise sütün verimli bir şekilde gelebilmesi açısından önemlidir. Prolaktin hormonu süt üretimini destekler. Fakat yorgunluk, uykusuz kalmak yada enerjinin tükenmesi gibi durumlar ile prolaktin hormonu olumsuz etkilenir. Bu durumdan süt üretimi de doğrudan etkilenir. Bu nedenle taze annenin uykusuz kalması olumlu sonuçlar doğurmaz. Mümkün olduğunca uyuyup dinlenerek sütün verimini arttırmakta fayda vardır.

No Comments Yet

Leave a Reply