Ağız Kokusuna İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Ağız kokusu çok farklı nedenler doğrultusunda ortaya çıkabilir. Ancak her koşulda sosyal yaşantıyı doğrudan olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Kişinin bir an evvel çözüm bulmak isteyeceği bir sorundur.

Ağzın kötü kokmasının önüne geçebilmek adına bazı besinlerden söz etmek mümkündür. Kötü kokuyu engelleyeceği gibi taze ve temiz bir hissiyat da sağlayacaklardır.  Ağız kokusu kişinin kendine güvenini dahi zedeleyebilir yada doğrudan başkaları ile iletişime geçme konusunda korkular da yaşatabilir. Gündelik hayatı direkt olarak etkileyen kötü koku problemini bazı besinler ile çözmek mümkündür. Kadın sağlığı ekibi olarak kötü ağız kokusu sorununa çözüm olacak besinleri konu edindik.

Nane

Toplum arasında kötü ağız kokusuna iyi geldiği en çok bilinen besinler arasındadır. Ve bu bilgi çok doğrudur. Ferahlatıcı bir etkiye sahip olması nedeni ile ağız içerisinde bulunan kötü kokuyu yatıştırır. Bir parça taze naneyi ağız içerisinde çiğnemek yeterli olacaktır. Üstelik nane çayı yapılarak gargara yöntemi de kullanılabilir.

Yoğurt

Yoğurt doğrudan ağız içerisinde kötü kokuya neden olan bakterileri yok etmek konusunda uzmandır. Kötü kokuya neden olan hidrojen sülfür kokusunu rahatlıkla yok edebilir. Ağız kokusunu gidermeye yardımcı olan besinler arasında yoğurt da mevcuttur.

Tarçın

Ağızda meydana gelen kötü kokulara bakteriler sebebiyet verir. Tarçının özellikle kabuğunda bulunan özellik sayesinde kötü kokular yok olacaktır. Tarçının kabuğu ağız içerisinde kötü kokuya neden olan bakterileri yok edecektir. Bir çay kaşığını geçmeyecek toz tarçını su yardımı ile yutabilirsiniz. Eğer bu işlemi gerçekleştiremez iseniz su ile tarçını karıştırdıktan sonra gargara yöntemini tercih edebilirsiniz.

Limon

Limonu ortadan ikiye kestikten sonra emerek yiyebilirseniz mutlaka denemelisiniz. Limon istenmeyen ağız kokusuna karşı oldukça etkilidir. Yada limonu direkt olarak yemekte zorlanıyorsanız ayrı bir yere sıkılan suyu ile gargara da yapılabilir.

Elma

Elma oldukça lifli bir besindir. Ve lifler diş üzerinde bulunan kalıntıları yok eder. Elma da bu hususta oldukça başarılıdır. Lifli yapısı sayesinde diş üzerinde bakterilerin oluşmasına ve kötü koku yaymasına neden olacak kalıntıları yok eder. Ayrıca tükürüğün temizlenmesine de yardımcı olur. Böylelikle ağız kokusunun oluşmasının önüne geçilmiş olunur.

Maydanoz

Maydanoz nefes tazeleyen besinler arasındadır. Bu konuda oldukça başarılıdır. Maydanoz çiğnendikten sonra kötü kokular yok olacaktır. Ağızda bulunan bakterileri ortadan kaldırır. Üstelik ekstra olarak nefesi tazeler.

 

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply