Adet Söktürücü Doğal Yöntemler

Adet döngüsü çoğu kadın için zorlu bir süreçtir. Bazı güç dönemleri yaşanmaktadır. Adet ağrısının şiddetle hissedildiği fakat kanamanın gerçekleşmediği süreçte söktürücü bazı yöntemlerden yararlanılmalıdır. Böylelikle ağrının son bularak kanamanın gerçekleşmesine zemin hazırlanır. Söktürücü etkisi doğal yöntemler ile sağlanabilir.

Bir türlü regl olamamak stres ile birleşince adeti geciktirebilir. Bu durum is dayanılmaz bir ağrı ortaya çıkarır. Genel olarak kanamanın gerçekleşmesi ile ağrı son bulur. Evde uygulanabilecek doğal ve kolay yöntemler ile kanamanın hızlanması sağlanabilir. Bu durum ise adetin gerçekleşip ağrının son bulmasına yardımcı olur.

Adetin gecikmesi bazı nedenlere bağlı ortaya çıkabilir. Çok hareketsiz kalmak, aşırı stres yapmak, kullanılan bazı ilaçlar, dengesiz beslenme, trioid, hava değişimi gibi nedenler adet gecikmesine zemin hazırlayabilir. ‘Kadın sağlığı’ ekibi olarak adet söktürücü doğal yöntemleri sizler için araştırdık.

Adet Söktürücü Doğal Yöntemler Nelerdir?

Maydanoz kanamanın gerçekleşerek adetin sökülmesini sağlayan en bilindik yöntemdir. Uygulaması oldukça kolaydır. Adetin gecikmesi ve bir türlü sökülmemesi durumunda maydanoz kurtarıcı bir gıdadır. Hamilelerin maydanoz yemesi önerilmez. 5 su bardağı suyun içerisine tam olarak 1 demet maydanoz koyup bekletilmelidir. Sonrasında maydanoz süzülerek su içilmelidir. Bu yöntem yüksek oranda adetin sökülmesine yardımcı olacaktır.

Papatya çayı da adet söktürücü etkisi olan bir besindir. Şişkinlik ve krampları azalttığı gibi gevşetici, rahatlatıcı özelliği de vardır. 1 bardak kaynamış su içerisine 1 yemek kaşığı papatyayı koymak yeterli olacaktır. 5 dakika kadar bir süre bekletip su süzüldükten sonra içilmelidir. 

Kekik suyu adet sökülmesinde diğer yöntemlere nazaran çok daha etkilidir. 1 bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı kekik dökülerek kaynatılmalıdır. Günde 2 defa tekrar edilerek içildiği takdirde etkisi hızla görülecektir. Kekik suyunun kaynadıktan sonra 5 dakika kadar demlenmesine izin verilmelidir. 

Civan perçemi ve adaçayının karışımı da adet söktürücü etki oluşturacaktır. Bahsi edilen civan perçemi ve adaçayı 2 bardak kaynar su içerisine koyulmalıdır. 5 dakika demledikten sonra su içilebilir.

Zerdeçal adet konusunda sihir gibi bir doğal yöntemdir. Zerdeçalın birçok yararı vardır. Hormon dengelerinin düzene girmesini sağlar, adet sancılarını giderir ve adetin sökülmesine yardımcı olur. Zerdeçal bu hususta mutlaka denenmesi gereken bir yöntemdir. Zerdeçal süt ile karıştırılmalıdır. 1 bardak süte 1 tatlı kaşığının ucu ile zerdeçal dökülür. İyi bir şekilde karıştırıldıktan sonra tüketilmeye hazır olacaktır.

 

No Comments Yet

Leave a Reply