6 Aydan Büyük Bebekler İçin Mama Tarifleri

Bebekler yavaş yavaş büyüdükçe ekstra mamalara ihtiyaç duyuluyor. 6. ay itibari ile anne sütünün yanında bir de ek gıdaya geçiş başlıyor. Bu süreç içerisinde genellikle anne adayları panikleyebiliyor. Ancak bazı kolay ve besleyici tarifler ile bu problemden kurtulmak mümkündür. 

Anneler daha önce bebekleri için bir menü düşünmezken 6. ay itibari ile yeni tarifler denemek durumunda kalıyorlar. Çünkü artık 6 aydan büyük  bebek için sadece anne sütü yeterli olmamaya başlıyor. Tabii ki mümkün olduğunca anne sütüne devam edilmelidir. Ancak ilerleyen süreçte anne sütünün yanında takviye mamalarda gerekecektir. Özellikle tecrübesiz anneler bebeklerini ne ile besleyecekleri konusunda oldukça endişeli oluyorlar. Daha öncesinde bu gibi bir durumu düşünmelerine gerek kalmamışken artık bebeklerinin mideleri genişliyor.

En çok tercih edilen pratik ama besleyici kolay iki mama tarifinden bahsetmek mümkündür. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli anneler için 6 aydan büyük bebeklere mama tarifleri derledik.

Mama Tarifleri

Sebze Çorbası

*Yarım patates, kabak, havuç

*1 adet arpacık soğan

*Az miktarda semizotu

*1 tatlı kaşığı zeytinyağ

*2,5 su bardağı kadar sıcak su

Bir tencere içerisinde sebzeleri haşlamaya başlayın. Su ve zeytinyağı haricinde diğer tüm malzemeleri tencereye ekleyin. İyi bir şekilde haşlanmasını sağlayın. Sonrasında haşlanan sebzeleri çırpıcıdan geçirin. Başka bir tencereye ise zeytinyağını döktükten sonra çırpılan sebzeleri ekleyin. Ardından sıcak suyun eklenmesi gerekiyor. 5 ile 10 dakika arasında çorbanın kıvam almasını bekleyin. Kaynama noktasına ulaştıktan sonra çorbanız hazır. Ilıdıktan sonra bebeğinize afiyet olsun.

Peynirli Kahvaltı

*Kibrit kutusu boyutunda tuzsuz peynir

*1 çay kaşığı tereyağ

*Yarımdan daha az yumurtanın sarısı

*1 yemek kaşığı pirinç tozu

* Yarım su bardağı anne sütü yada hazır devam sütlerinden kullanabilirsiniz.

Bir kap içerisine tereyağ, yumurta ve peynir konulur. Sonrasında birbirlerine karışması sağlanarak ezilir. Hemen ardından pirinç tozu ve süt eklenir. Mama bol bol karıştırıldıktan sonra püre kıvamına gelecektir. Ve ardından bebeğin yemesi için artık hazır. Ayrıca isteğe bağlı olarak elde edilen mamaya az miktarda pekmez de eklenebilir. Böylelikle daha sağlıklı bir hal alacaktır. Üstelik bebeğin elde edilen mamayı daha çok sevmesine yardımcı olabilir. Afiyet olsun.

 

No Comments Yet

Leave a Reply